Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DD400S33KL2CNOSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DD400S33KL2CNOSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DD400S33KL2CNOSA1
| Part No | DD400S33KL2CNOSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT MODULE 3300V 400A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Array Standard 3300V Chassis Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.6V @ 400A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 530A @ 1800V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 125°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 3300V |
| Other Names: | DD400S33KL2C DD400S33KL2C-ND SP000100620 |
Introduce
We can supply DD400S33KL2CNOSA1 , send us a request quote to request DD400S33KL2CNOSA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DD400S33KL2CNOSA1.The price and lead time for DD400S33KL2CNOSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DD400S33KL2CNOSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





