Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DD340N16SHPSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DD340N16SHPSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DD340N16SHPSA1
| Part No | DD340N16SHPSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DIODE MODULE GP 1600V 330A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V 330A Chassis Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.31V @ 1600A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 1600V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 130°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 330A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1600V |
| Other Names: | DD340N16S DD340N16S-ND SP001412158 |
Introduce
We can supply DD340N16SHPSA1 , send us a request quote to request DD340N16SHPSA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DD340N16SHPSA1.The price and lead time for DD340N16SHPSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DD340N16SHPSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






