Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DD170N16SHPSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DD170N16SHPSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DD170N16SHPSA1
| Part No | DD170N16SHPSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | BRIDGE RECT 1P 1.6KV 165A PB34SB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Single Phase |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | BG-PB34SB-1 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1.6kV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.6kV Chassis Mount BG-PB34SB-1 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 9mA @ 1600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | DD170N16S DD170N16S-ND SP001206310 |
| Current - Average Rectified (Io): | 165A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
Introduce
We can supply DD170N16SHPSA1 , send us a request quote to request DD170N16SHPSA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DD170N16SHPSA1.The price and lead time for DD170N16SHPSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DD170N16SHPSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






