Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC630-822M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC630-822M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DC630-822M
| Part No | DC630-822M |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan |
| Description | FIXED IND 8.2UH 10A 9 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 8.2µH |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.830" (21.08mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 9 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 10A |
| Current - Saturation: | 24A |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 8.2µH Unshielded Wirewound Inductor 10A 9 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Series: | DC630 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | DC630-822M BULK 100 DC630822M DN3409 |
Introduce
We can supply DC630-822M , send us a request quote to request DC630-822M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC630-822M.The price and lead time for DC630-822M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DC630-822M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for DC630-822M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| DC630-102M | API Delevan | FIXED IND 1UH 14A 3 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-103K | API Delevan | FIXED IND 10UH 9.5A 10 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-104K | API Delevan | FIXED IND 100UH 3.21A 95 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-123K | API Delevan | FIXED IND 12UH 9.1A 11 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-124K | API Delevan | FIXED IND 120UH 3.12A 100 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-152M | API Delevan | FIXED IND 1.5UH 13.5A 4 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-153K | API Delevan | FIXED IND 15UH 8.09A 15 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-154K | API Delevan | FIXED IND 150UH 2.97A 111 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-183K | API Delevan | FIXED IND 18UH 7A 20 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-184K | API Delevan | FIXED IND 180UH 2.8A 125 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-222M | API Delevan | FIXED IND 2.2UH 12.8A 5 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-223K | API Delevan | FIXED IND 22UH 6.26A 25 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-224K | API Delevan | FIXED IND 220UH 2.42A 168 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-272M | API Delevan | FIXED IND 2.7UH 12.8A 5 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-273K | API Delevan | FIXED IND 27UH 5.72A 30 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-274K | API Delevan | FIXED IND 270UH 2.09A 225 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-332M | API Delevan | FIXED IND 3.3UH 12.8A 5 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-333K | API Delevan | FIXED IND 33UH 4.95A 40 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-334K | API Delevan | FIXED IND 330UH 1.72A 315 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-392M | API Delevan | FIXED IND 3.9UH 12.3A 6 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-393K | API Delevan | FIXED IND 39UH 4.43A 50 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-394K | API Delevan | FIXED IND 390UH 1.66A 342 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-472M | API Delevan | FIXED IND 4.7UH 11.7A 7 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-473K | API Delevan | FIXED IND 47UH 3.98A 62 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-474K | API Delevan | FIXED IND 470UH 1.58A 377 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-562M | API Delevan | FIXED IND 5.6UH 11.7A 7 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-563K | API Delevan | FIXED IND 56UH 3.77A 69 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-564K | API Delevan | FIXED IND 560UH 1.52A 408 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-682M | API Delevan | FIXED IND 6.8UH 10.5A 8 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-683K | API Delevan | FIXED IND 68UH 3.57A 77 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-684K | API Delevan | FIXED IND 680UH 1.42A 468 MOHM | RFQ >> | |
| DC630-822M | API Delevan | FIXED IND 8.2UH 10A 9 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630-823K | API Delevan | FIXED IND 82UH 3.44A 83 MOHM TH | RFQ >> | |
![]() |
DC630A | ADI (Analog Devices, Inc.) | BOARD DEMO FOR LT3469ETS8 | RFQ >> |
| DC630R-102M | API Delevan | FIXED IND 1UH 14A 3 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-103K | API Delevan | FIXED IND 10UH 9.5A 10 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-104K | API Delevan | FIXED IND 100UH 3.21A 95 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-123K | API Delevan | FIXED IND 12UH 9.1A 11 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-124K | API Delevan | FIXED IND 120UH 3.12A 100 MOHM | RFQ >> | |
| DC630R-152M | API Delevan | FIXED IND 1.5UH 13.5A 4 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-153K | API Delevan | FIXED IND 15UH 8.09A 15 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-154K | API Delevan | FIXED IND 150UH 2.97A 111 MOHM | RFQ >> | |
| DC630R-183K | API Delevan | FIXED IND 18UH 7A 20 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-184K | API Delevan | FIXED IND 180UH 2.8A 125 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-222M | API Delevan | FIXED IND 2.2UH 12.8A 5 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-223K | API Delevan | FIXED IND 22UH 6.26A 25 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-224K | API Delevan | FIXED IND 220UH 2.42A 168 MOHM | RFQ >> | |
| DC630R-272M | API Delevan | FIXED IND 2.7UH 12.8A 5 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-273K | API Delevan | FIXED IND 27UH 5.72A 30 MOHM TH | RFQ >> | |
| DC630R-274K | API Delevan | FIXED IND 270UH 2.09A 225 MOHM | RFQ >> |






