Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DB5H206K0L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DB5H206K0L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DB5H206K0L
| Part No | DB5H206K0L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V WSMINI5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 6-SMD (5 Leads), Flat Lead |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | WSMINI5-F1-B |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 2 Independent Schottky 20V 1A Surface Mount 6-SMD (5 Leads), Flat Lead |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 20V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Diode Configuration: | 2 Independent |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 1A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Base Part Number: | DB5H206 |
| Other Names: | P15189CT |
| Reverse Recovery Time (trr): | 6ns |
Introduce
We can supply DB5H206K0L , send us a request quote to request DB5H206K0L pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DB5H206K0L.The price and lead time for DB5H206K0L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DB5H206K0L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





