Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D970N06TXPSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D970N06TXPSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D970N06TXPSA1
| Part No | D970N06TXPSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 970A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-200AA, A-PUK |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 970A Chassis Mount |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 970mV @ 750A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20mA @ 600V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 180°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | D970N06T D970N06T-ND SP000782572 |
| Current - Average Rectified (Io): | 970A |
Introduce
We can supply D970N06TXPSA1 , send us a request quote to request D970N06TXPSA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D970N06TXPSA1.The price and lead time for D970N06TXPSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D970N06TXPSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





