Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D6C50 LFS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D6C50 LFS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D6C50 LFS
| Part No | D6C50 LFS |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Keyswitch Through Hole |
| Actuator Type: | Square, Button |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 250,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | D6 |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Type: | Keyswitch |
| Other Names: | *D6C50 LFS 401-1888 D6 C 50 LFS D6C50LFS Y41A00004FP LFS |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Green |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Tactile Feedback |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply D6C50 LFS , send us a request quote to request D6C50 LFS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D6C50 LFS.The price and lead time for D6C50 LFS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D6C50 LFS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





