Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D4F-120-10R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D4F-120-10R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D4F-120-10R
| Part No | D4F-120-10R |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION DPST 15A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom, Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Electrical Life: | 150,000 Cycles |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Pretravel: | 12° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 510gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Cable Length 10m |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 15A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | DPST-NO/NC |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Side Rotary, Roller |
| Overtravel: | 40° |
| Series: | D4F |
| Release Force: | 51gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | D4F12010R Z7422 |
| Differential Travel: | - |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply D4F-120-10R , send us a request quote to request D4F-120-10R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D4F-120-10R.The price and lead time for D4F-120-10R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D4F-120-10R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






