Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D4BL-2DRG-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D4BL-2DRG-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D4BL-2DRG-A
| Part No | D4BL-2DRG-A |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SAFETY DPST 6A 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 0.591" (15.0mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 2000gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | LED Indicator |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Current Rating: | 6A (AC) |
| Circuit: | DPST-NC (DB) + SPST-NC (DB) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Overtravel: | - |
| Series: | D4BL |
| Release Force: | 2000gf |
| Other Names: | 11011-0025 D4BL2DRGA |
| Differential Travel: | - |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
Introduce
We can supply D4BL-2DRG-A , send us a request quote to request D4BL-2DRG-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D4BL-2DRG-A.The price and lead time for D4BL-2DRG-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D4BL-2DRG-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





