Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D3V6G2K1C23K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D3V6G2K1C23K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D3V6G2K1C23K
| Part No | D3V6G2K1C23K |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.236" (6.0mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 20gf |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 6A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.600" (15.2mm) |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Overtravel: | 0.098" (2.5mm) |
| Series: | D3V |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D3V-6G2K-1C23-K D3V6G2K1C23K-ND Z8579 |
| Differential Travel: | 0.050" (1.3mm) |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
Introduce
We can supply D3V6G2K1C23K , send us a request quote to request D3V6G2K1C23K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D3V6G2K1C23K.The price and lead time for D3V6G2K1C23K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D3V6G2K1C23K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





