Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D2SW-01L1-3MS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D2SW-01L1-3MS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D2SW-01L1-3MS
| Part No | D2SW-01L1-3MS |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 5,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Electrical Life: | 200,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 60gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 100mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.345" (8.8mm) |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Overtravel: | 0.040" (1.0mm) |
| Series: | D2SW |
| Release Force: | 6.118gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D2SW01L13MS |
| Differential Travel: | 0.031" (0.8mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply D2SW-01L1-3MS , send us a request quote to request D2SW-01L1-3MS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D2SW-01L1-3MS.The price and lead time for D2SW-01L1-3MS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D2SW-01L1-3MS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for D2SW-01L1-3MS
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
D2SW-01-3MS | Omron | MINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D2SW-01D | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01DS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> |
| D2SW-01H | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01HS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01L1-3MS | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-01L1DS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> |
| D2SW-01L1H | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01L1HS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01L1M-0 | Omron | MINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D2SW-01L1MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01L2DS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> |
| D2SW-01L2H | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01L2HS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01L2MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01L2TS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01L3-3MS | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> |
| D2SW-01L3DS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01L3H | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D2SW-01L3HS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01L3MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> |
| D2SW-01L3TS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01M-0 | Omron | MINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D2SW-01MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-01TS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-3-2MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 3A 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-3-3MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 3A 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-3-3MS-0 | Omron | MINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D2SW-3D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3DS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3H | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3HS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-3L1-3M | Omron | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 3A 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-3L12DS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 3A 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-3L1DS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> |
| D2SW-3L1H | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3L1HS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3L1M | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3L1MS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-3L1T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> |
| D2SW-3L1TS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-3L2D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> |
![]() |
D2SW-3L2DS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> |
| D2SW-3L2H | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3L2HS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3L2M | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
| D2SW-3L2MS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-3L2T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> |
| D2SW-3L2TS | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V | RFQ >> | |
![]() |
D2SW-3L3-3MS | Omron | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 3A 125V | RFQ >> |





