Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D2MV-01L-1C3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D2MV-01L-1C3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D2MV-01L-1C3
| Part No | D2MV-01L-1C3 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Electrical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.131" (3.3mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 30gf |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 100mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.600" (15.2mm) |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Overtravel: | 0.083" (2.1mm) |
| Series: | D2MV |
| Release Force: | 2.039gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D2MV01L1C3 D2MV01L1C3-ND Z4678 |
| Differential Travel: | 0.027" (0.7mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply D2MV-01L-1C3 , send us a request quote to request D2MV-01L-1C3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D2MV-01L-1C3.The price and lead time for D2MV-01L-1C3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D2MV-01L-1C3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






