Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D2MC-5H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D2MC-5H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D2MC-5H
| Part No | D2MC-5H |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Without |
| Switch Function: | On-Mom |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.205" (5.2mm) |
| Overtravel: | 17° |
| Pretravel: | 21° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | D2MC |
| Release Force: | 0.013gfm |
| Operating Force: | 0.102gfm |
| Other Names: | D2MC-5H-ND D2MC5H Z4441 |
| Differential Travel: | 3° |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply D2MC-5H , send us a request quote to request D2MC-5H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D2MC-5H.The price and lead time for D2MC-5H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D2MC-5H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






