Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D2F-01L-D3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D2F-01L-D3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D2F-01L-D3
| Part No | D2F-01L-D3 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 80gf |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 65°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.268" (6.8mm) |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Overtravel: | 0.022" (0.55mm) |
| Series: | D2F |
| Release Force: | 5.099gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D2F-01L-D3(UL/CSA) D2F-01L-D3-ND D2F01LD3 D2F01LD3ULCSA Z5203 |
| Differential Travel: | 0.020" (0.5mm) |
Introduce
We can supply D2F-01L-D3 , send us a request quote to request D2F-01L-D3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D2F-01L-D3.The price and lead time for D2F-01L-D3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D2F-01L-D3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for D2F-01L-D3
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| D2F-01 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01F | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01F-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01F-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01F-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01F-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01F-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL2 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL2-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL2-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL2-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL2-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL2-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL3-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL3-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL3-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL3-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01FL3-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
![]() |
D2F-01FL30-D | Omron | SUBMINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D2F-01L | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L10 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L2 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L2-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L2-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L2-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L2-D3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L2-T | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
![]() |
D2F-01L20 | Omron | SUBMINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D2F-01L26-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L3 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L3-A | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L3-A1 | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> | |
| D2F-01L3-D | Omron | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA | RFQ >> |






