Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D16OAR12KREDRED with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D16OAR12KREDRED with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D16OAR12KREDRED
| Part No | D16OAR12KREDRED |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | LED, Red |
|---|---|
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 16.00mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Red |
| Illumination Voltage (Nominal): | 24 VDC |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 55°C |
| Current Rating: | 8A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Series: | D16 |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply D16OAR12KREDRED , send us a request quote to request D16OAR12KREDRED pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D16OAR12KREDRED.The price and lead time for D16OAR12KREDRED depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D16OAR12KREDRED.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





