Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CUS-13TB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CUS-13TB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CUS-13TB
| Part No | CUS-13TB |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 300MA 4V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 153/204gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Circuit: | SP3T |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 1.50mm |
| Series: | CUS |
| Voltage Rating - DC: | 4V |
| Other Names: | 563-1103-1 |
| Switch Travel: | 1.50mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply CUS-13TB , send us a request quote to request CUS-13TB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CUS-13TB.The price and lead time for CUS-13TB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CUS-13TB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





