Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CU7511E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CU7511E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CU7511E
| Part No | CU7511E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | POT 750 OHM 2W CARBON LINEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Number of Gangs: | 1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 2W |
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Rotation: | 312° |
| Taper: | Linear |
| Detailed Description: | 750 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 750 |
| Actuator Type: | Round |
| Size - Body: | Round - 1.157" Dia x 0.626" H (29.40mm x 15.90mm) |
| Bushing Thread: | 3/8-32 |
| Actuator Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Series: | CU |
| Other Names: | OHCU7511E OHCU7511E-ND |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Diameter: | 0.250" (6.35mm) |
Introduce
We can supply CU7511E , send us a request quote to request CU7511E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CU7511E.The price and lead time for CU7511E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CU7511E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





