Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CTS05S40,L3F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CTS05S40,L3F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CTS05S40,L3F
| Part No | CTS05S40,L3F |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA CST2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-882 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | CST2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 500mA Surface Mount CST2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 350mV @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 30µA @ 10V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 42pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | CTS05S40L3FCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
Introduce
We can supply CTS05S40,L3F , send us a request quote to request CTS05S40,L3F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CTS05S40,L3F.The price and lead time for CTS05S40,L3F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CTS05S40,L3F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






