Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CST0612-FC-R002E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CST0612-FC-R002E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CST0612-FC-R002E
| Part No | CST0612-FC-R002E |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 0.002 OHM 1% 1W 0612 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Nonstandard |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 0612 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.85mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.120" L x 0.065" W (3.05mm x 1.65mm) |
| Number of Terminations: | 4 |
| Series: | CST |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | CST0612-FC-R002ETR |
| Resistance: | 2 mOhms |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 170°C |
| Composition: | Metal Element |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CST0612-FC-R002E , send us a request quote to request CST0612-FC-R002E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CST0612-FC-R002E.The price and lead time for CST0612-FC-R002E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CST0612-FC-R002E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






