Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CS3M-E3/I with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CS3M-E3/I with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CS3M-E3/I
| Part No | CS3M-E3/I |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GPP 1000V 3.0A DO-214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 2A Surface Mount DO-214AB (SMC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.15V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 30 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 26pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | CS3M-E3/IGITR |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2.8µs |
Introduce
We can supply CS3M-E3/I , send us a request quote to request CS3M-E3/I pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CS3M-E3/I.The price and lead time for CS3M-E3/I depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CS3M-E3/I.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






