Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CS19-12HO1S-TUBE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CS19-12HO1S-TUBE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CS19-12HO1S-TUBE
| Part No | CS19-12HO1S-TUBE |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | THYRISTOR PHASE 19A 1200V TO-263 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Current - Off State (Max): | 5mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Supplier Device Package: | TO-263 (D²Pak) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 1.2kV 29A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D²Pak) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Off State: | 1.2kV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 28mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 29A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Series: | - |
| Base Part Number: | CS19 |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 19A |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 180A, 195A |
Introduce
We can supply CS19-12HO1S-TUBE , send us a request quote to request CS19-12HO1S-TUBE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CS19-12HO1S-TUBE.The price and lead time for CS19-12HO1S-TUBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CS19-12HO1S-TUBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







