Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRFS-2304 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CRFS-2304 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CRFS-2304
| Part No | CRFS-2304 |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH SLIDE DP3T 100MA 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Detailed Description: | Slide Switch DP3T Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 10.00mm |
| Series: | CRFS |
| Operating Force: | 153/255gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Features: | - |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | DP3T |
Introduce
We can supply CRFS-2304 , send us a request quote to request CRFS-2304 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CRFS-2304.The price and lead time for CRFS-2304 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CRFS-2304.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





