Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPW03R4000FB313 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CPW03R4000FB313 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CPW03R4000FB313
| Part No | CPW03R4000FB313 |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.4 OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 400 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.875" L x 0.313" W (22.22mm x 7.94mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CPW |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 400 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CPW03R4000FB313 , send us a request quote to request CPW03R4000FB313 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CPW03R4000FB313.The price and lead time for CPW03R4000FB313 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CPW03R4000FB313.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





