Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPSL03R0120JB145 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CPSL03R0120JB145 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CPSL03R0120JB145
| Part No | CPSL03R0120JB145 |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.012 OHM 3W 5% 4LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial, Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 12 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial, Radial Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.875" L x 0.313" W (22.22mm x 7.94mm) |
| Number of Terminations: | 4 |
| Series: | CPSL |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 12 mOhms |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CPSL03R0120JB145 , send us a request quote to request CPSL03R0120JB145 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CPSL03R0120JB145.The price and lead time for CPSL03R0120JB145 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CPSL03R0120JB145.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






