Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPCF03240R0JE66 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CPCF03240R0JE66 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CPCF03240R0JE66
| Part No | CPCF03240R0JE66 |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 240 OHM 3W 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 240 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (24.99mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CPCF |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 240 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 225°C |
| Composition: | Metal Oxide Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CPCF03240R0JE66 , send us a request quote to request CPCF03240R0JE66 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CPCF03240R0JE66.The price and lead time for CPCF03240R0JE66 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CPCF03240R0JE66.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





