Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CP7041-000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CP7041-000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CP7041-000
| Part No | CP7041-000 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | HEATSHRINK END CAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Large Diameter Supplied: | 0.225" (5.72mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Cap Black |
| Small Recovered Length: | - |
| Small Diameter Recovered: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Small Diameter Supplied: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Total Length Supplied: | 1.575" (40.01mm) |
| Color: | Black |
| Series: | ES |
| Type: | Cap |
| Material: | Polyolefin (PO), Semi-Rigid |
| Total Length Recovered: | - |
| Shell Size - Insert: | - |
| Features: | - |
| Large Diameter Recovered: | 0.050" (1.27mm) |
| Large Recovered Length: | - |
Introduce
We can supply CP7041-000 , send us a request quote to request CP7041-000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CP7041-000.The price and lead time for CP7041-000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CP7041-000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





