Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CN2406020N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CN2406020N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CN2406020N
| Part No | CN2406020N |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE MODULE 600V 20A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 20A (DC) Chassis Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.5V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10mA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A (DC) |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
Introduce
We can supply CN2406020N , send us a request quote to request CN2406020N pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CN2406020N.The price and lead time for CN2406020N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CN2406020N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







