Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CN-6708 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CN-6708 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CN-6708
| Part No | CN-6708 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX ALUM NATURAL 6.51"L X 5.01"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 3.044" (77.32mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Metal, Aluminum Natural Cover Included 6.508" L x 5.008" W (165.30mm x 127.20mm) X 3.044" (77.32mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Weight: | 1.4 lbs (635g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.508" L x 5.008" W (165.30mm x 127.20mm) |
| Color: | Natural |
| Series: | CN |
| Thickness: | 0.080" (2.03mm) |
| Other Names: | 377-1532 CN 6708 CN6708 |
| Material: | Metal, Aluminum |
| Design: | Cover Included |
| Features: | Card Guides, Sealed |
| Area (L x W): | 32.5 in² (210 cm²) |
Introduce
We can supply CN-6708 , send us a request quote to request CN-6708 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CN-6708.The price and lead time for CN-6708 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CN-6708.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





