Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMPSH05-4 BK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CMPSH05-4 BK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CMPSH05-4 BK
| Part No | CMPSH05-4 BK |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 500mA (DC) Surface Mount SOT-23 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 470mV @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20µA @ 10V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 50pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | CMPSH05-4 BK PBFREE CMPSH05-4 BK-ND CMPSH05-4BK |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA (DC) |
Introduce
We can supply CMPSH05-4 BK , send us a request quote to request CMPSH05-4 BK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CMPSH05-4 BK.The price and lead time for CMPSH05-4 BK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CMPSH05-4 BK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





