Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMMR1U-08 TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CMMR1U-08 TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CMMR1U-08 TR
| Part No | CMMR1U-08 TR |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 1A SOD123F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123F |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | SOD-123F |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 1A Surface Mount SOD-123F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 9pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | CMMR1U-08 CT CMMR1U-08 CT-ND CMMR1U-08CT |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply CMMR1U-08 TR , send us a request quote to request CMMR1U-08 TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CMMR1U-08 TR.The price and lead time for CMMR1U-08 TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CMMR1U-08 TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





