Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMF071K2000GKRE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CMF071K2000GKRE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CMF071K2000GKRE
| Part No | CMF071K2000GKRE |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±2% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 1.2 kOhms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CMF |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Resistance: | 1.2 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CMF071K2000GKRE , send us a request quote to request CMF071K2000GKRE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CMF071K2000GKRE.The price and lead time for CMF071K2000GKRE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CMF071K2000GKRE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





