Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMD2821VGCTR8T1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CMD2821VGCTR8T1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CMD2821VGCTR8T1
| Part No | CMD2821VGCTR8T1 |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LED GREEN CLEAR SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | 2-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 0.16mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, Gull Wing |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.50mm L x 2.00mm W |
| Color: | Green |
| Series: | CMD28-21 |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.50mm x 2.00mm |
| Height (Max): | 1.60mm |
| Other Names: | CMD28-21VGC/TR8/T1 L62705TR |
| Wavelength - Peak: | 570nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 1mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 150° |
Introduce
We can supply CMD2821VGCTR8T1 , send us a request quote to request CMD2821VGCTR8T1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CMD2821VGCTR8T1.The price and lead time for CMD2821VGCTR8T1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CMD2821VGCTR8T1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







