Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMD1522SRUGCTR8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CMD1522SRUGCTR8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CMD1522SRUGCTR8
| Part No | CMD1522SRUGCTR8 |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 1.7V Red |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 12mcd Green, 15mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Detailed Description: | Green, Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.7V Red 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.50mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.00mm x 1.50mm |
| Other Names: | L6221115DKR |
| Wavelength - Peak: | 565nm Green, 660nm Red |
Introduce
We can supply CMD1522SRUGCTR8 , send us a request quote to request CMD1522SRUGCTR8 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CMD1522SRUGCTR8.The price and lead time for CMD1522SRUGCTR8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CMD1522SRUGCTR8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






