Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CL-SA-12C-02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CL-SA-12C-02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CL-SA-12C-02
| Part No | CL-SA-12C-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 2,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 255gf |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Gold (Au) |
| Current Rating: | 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 1.40mm |
| Series: | CL-SA |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Other Names: | 563-1388 |
| Switch Travel: | 1.60mm |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply CL-SA-12C-02 , send us a request quote to request CL-SA-12C-02 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CL-SA-12C-02.The price and lead time for CL-SA-12C-02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CL-SA-12C-02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






