Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CG6600SM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CG6600SM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CG6600SM
| Part No | CG6600SM |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | GDT 600V 3KA SURFACE MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | - |
|---|---|
| Package / Case: | 2-SMD Cylinder Square End |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Fail Short: | No |
| Impulse Discharge Current (8/20µs): | 3000A (3kA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Gas Discharge Tube 600V 3000A (3kA) 2 Pole Surface Mount |
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | CG6 |
| Other Names: | F7394CT |
| Number of Poles: | 2 |
Introduce
We can supply CG6600SM , send us a request quote to request CG6600SM pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CG6600SM.The price and lead time for CG6600SM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CG6600SM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






