Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CFR100JR-73-1M8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CFR100JR-73-1M8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CFR100JR-73-1M8
| Part No | CFR100JR-73-1M8 |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | RES 1.8M OHM 5% 1W AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1.8 MOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Carbon Film |
| Temperature Coefficient: | 0/ -1500ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CFR |
| Power (Watts): | 1W |
| Resistance: | 1.8 MOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Carbon Film |
Introduce
We can supply CFR100JR-73-1M8 , send us a request quote to request CFR100JR-73-1M8 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CFR100JR-73-1M8.The price and lead time for CFR100JR-73-1M8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CFR100JR-73-1M8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






