Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CC56-11YWA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CC56-11YWA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CC56-11YWA
| Part No | CC56-11YWA |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
|---|---|
| Package / Case: | 36-DIP Module (0.600", 15.24mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 6.5mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Yellow 7-Segment Clock 4 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm) 36-DIP Module (0.600", 15.24mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Number of Characters: | 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Color: | Yellow |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 590nm |
| Display Type: | 7-Segment Clock |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
Introduce
We can supply CC56-11YWA , send us a request quote to request CC56-11YWA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CC56-11YWA.The price and lead time for CC56-11YWA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CC56-11YWA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






