Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB3JB130R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CB3JB130R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CB3JB130R
| Part No | CB3JB130R |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 130 OHM 3W 5% CERAMIC WW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 130 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CB |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | CB 3 130 5% B CB31305%B CB31305%B-ND CB3130JB CB3130JB-ND |
| Resistance: | 130 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CB3JB130R , send us a request quote to request CB3JB130R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CB3JB130R.The price and lead time for CB3JB130R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CB3JB130R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





