Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB162G0224K-- with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CB162G0224K-- with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CB162G0224K--
| Part No | CB162G0224K-- |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 4030 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Package / Case: | 4030 (10276 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Dielectric Material: | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Detailed Description: | 0.22µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 4030 (10276 Metric) |
| Termination: | Solder Pads |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Series: | CB |
| Voltage Rating - DC: | 250V |
| Other Names: | CB162G0224K |
| Capacitance: | 0.22µF |
| Voltage Rating - AC: | 160V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply CB162G0224K-- , send us a request quote to request CB162G0224K-- pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CB162G0224K--.The price and lead time for CB162G0224K-- depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CB162G0224K--.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





