Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8PPS-1606M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8PPS-1606M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C8PPS-1606M
| Part No | C8PPS-1606M |
|---|---|
| Manufacturer | CW Industries |
| Description | DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Contact Finish Thickness: | 100.0µin (2.54µm) |
|---|---|
| Length: | 0.500' (152.40mm, 6.00") |
| Pitch - Cable: | 0.050" (1.27mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 16 Position Cable Assembly Rectangular DIP to DIP, Reversed 0.500' (152.40mm, 6.00") |
| Shielding: | Unshielded |
| Cable Termination: | IDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Multiple, Ribbon |
| Series: | - |
| Connector Type: | DIP to DIP, Reversed |
| Pitch - Connector: | 0.100" (2.54mm) |
| Usage: | Socket (0.3"), Board In |
| Number of Positions: | 16 |
| Features: | - |
| Contact Finish: | Tin |
| Number of Rows: | 2 |
Introduce
We can supply C8PPS-1606M , send us a request quote to request C8PPS-1606M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8PPS-1606M.The price and lead time for C8PPS-1606M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C8PPS-1606M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for C8PPS-1606M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| C8PPG-1406G | CW Industries | DIP CABLE - CDP14G/AE14G/CDP14G | RFQ >> | |
| C8PPG-1406M | CW Industries | DIP CABLE - CDP14G/AE14M/CDP14G | RFQ >> | |
| C8PPG-1418G | CW Industries | DIP CABLE - CDP14G/AE14G/CDP14G | RFQ >> | |
| C8PPG-1418M | CW Industries | DIP CABLE - CDP14G/AE14M/CDP14G | RFQ >> | |
| C8PPG-1436G | CW Industries | DIP CABLE - CDP14G/AE14G/CDP14G | RFQ >> | |
| C8PPG-1436M | CW Industries | DIP CABLE - CDP14G/AE14M/CDP14G | RFQ >> | |
| C8PPG-1606G | CW Industries | DIP CABLE - CDP16G/AE16G/CDP16G | RFQ >> | |
| C8PPG-1606M | CW Industries | DIP CABLE - CDP16G/AE16M/CDP16G | RFQ >> | |
| C8PPG-1618G | CW Industries | DIP CABLE - CDP16G/AE16G/CDP16G | RFQ >> | |
| C8PPG-1618M | CW Industries | DIP CABLE - CDP16G/AE16M/CDP16G | RFQ >> | |
| C8PPG-1636G | CW Industries | DIP CABLE - CDP16G/AE16G/CDP16G | RFQ >> | |
| C8PPG-1636M | CW Industries | DIP CABLE - CDP16G/AE16M/CDP16G | RFQ >> | |
| C8PPG-2406G | CW Industries | DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G | RFQ >> | |
| C8PPG-2406M | CW Industries | DIP CABLE - CDP24G/AE24M/CDP24G | RFQ >> | |
| C8PPG-2418G | CW Industries | DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G | RFQ >> | |
| C8PPG-2418M | CW Industries | DIP CABLE - CDP24G/AE24M/CDP24G | RFQ >> | |
| C8PPG-2436G | CW Industries | DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G | RFQ >> | |
| C8PPG-2436M | CW Industries | DIP CABLE - CDP24G/AE24M/CDP24G | RFQ >> | |
| C8PPG-4006G | CW Industries | DIP CABLE - CDP40G/AE40G/CDP40G | RFQ >> | |
| C8PPG-4006M | CW Industries | DIP CABLE - CDP40G/AE40M/CDP40G | RFQ >> | |
| C8PPG-4018G | CW Industries | DIP CABLE - CDP40G/AE40G/CDP40G | RFQ >> | |
| C8PPG-4018M | CW Industries | DIP CABLE - CDP40G/AE40M/CDP40G | RFQ >> | |
| C8PPG-4036G | CW Industries | DIP CABLE - CDP40G/AE40G/CDP40G | RFQ >> | |
| C8PPG-4036M | CW Industries | DIP CABLE - CDP40G/AE40M/CDP40G | RFQ >> | |
| C8PPS-1406G | CW Industries | DIP CABLE - CDP14S/AE14G/CDP14S | RFQ >> | |
| C8PPS-1406M | CW Industries | DIP CABLE - CDP14S/AE14M/CDP14S | RFQ >> | |
| C8PPS-1418G | CW Industries | DIP CABLE - CDP14S/AE14G/CDP14S | RFQ >> | |
| C8PPS-1418M | CW Industries | DIP CABLE - CDP14S/AE14M/CDP14S | RFQ >> | |
| C8PPS-1436G | CW Industries | DIP CABLE - CDP14S/AE14G/CDP14S | RFQ >> | |
| C8PPS-1436M | CW Industries | DIP CABLE - CDP14S/AE14M/CDP14S | RFQ >> | |
| C8PPS-1606G | CW Industries | DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S | RFQ >> | |
| C8PPS-1606M | CW Industries | DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S | RFQ >> | |
| C8PPS-1618G | CW Industries | DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S | RFQ >> | |
| C8PPS-1618M | CW Industries | DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S | RFQ >> | |
| C8PPS-1636G | CW Industries | DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S | RFQ >> | |
| C8PPS-1636M | CW Industries | DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S | RFQ >> | |
| C8PPS-2406G | CW Industries | DIP CABLE - CDP24S/AE24G/CDP24S | RFQ >> | |
| C8PPS-2406M | CW Industries | DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S | RFQ >> | |
| C8PPS-2418G | CW Industries | DIP CABLE - CDP24S/AE24G/CDP24S | RFQ >> | |
| C8PPS-2418M | CW Industries | DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S | RFQ >> | |
| C8PPS-2436G | CW Industries | DIP CABLE - CDP24S/AE24G/CDP24S | RFQ >> | |
| C8PPS-2436M | CW Industries | DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S | RFQ >> | |
| C8PPS-4006G | CW Industries | DIP CABLE - CDP40S/AE40G/CDP40S | RFQ >> | |
| C8PPS-4006M | CW Industries | DIP CABLE - CDP40S/AE40M/CDP40S | RFQ >> | |
| C8PPS-4018G | CW Industries | DIP CABLE - CDP40S/AE40G/CDP40S | RFQ >> | |
| C8PPS-4018M | CW Industries | DIP CABLE - CDP40S/AE40M/CDP40S | RFQ >> | |
| C8PPS-4036G | CW Industries | DIP CABLE - CDP40S/AE40G/CDP40S | RFQ >> | |
| C8PPS-4036M | CW Industries | DIP CABLE - CDP40S/AE40M/CDP40S | RFQ >> |





