Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C46206LFRX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C46206LFRX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C46206LFRX
| Part No | C46206LFRX |
|---|---|
| Manufacturer | Conxall / Switchcraft |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On (Line Voltage Selector) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Thermoplastic |
| Features: | 115V-230V Marking |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 3A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Screwdriver Slot |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | Flush |
| Series: | 46200R |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | C46206LFRX-ND SC2843 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 4.78mm |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply C46206LFRX , send us a request quote to request C46206LFRX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C46206LFRX.The price and lead time for C46206LFRX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C46206LFRX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






