Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C2555A.41.10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C2555A.41.10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C2555A.41.10
| Part No | C2555A.41.10 |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable |
| Description | CABLE 4COND 20AWG GRY SHLD 50' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 50.00' (15.24m) |
|---|---|
| Shield Type: | Foil |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Jacket Color: | Gray |
| Conductor Insulation: | Polyethylene (PE) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.234" (5.94mm) |
| Usage: | Communication, Control |
| Features: | Drain Wire |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 75°C |
| Shield Coverage: | 100% |
| Shield Material: | Flexfoil® |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0300" (0.762mm) |
| Voltage: | 300V |
| Detailed Description: | 4 Conductor Multi-Conductor Cable Gray 20 AWG Foil 50.00' (15.24m) |
| Conductor Material: | Copper, Annealed Tinned |
| Conductor Strand: | 7/28 |
| Ratings: | ASTM B-33 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Series: | - |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Other Names: | C2555AG-50 |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Number of Conductors: | 4 |
Introduce
We can supply C2555A.41.10 , send us a request quote to request C2555A.41.10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C2555A.41.10.The price and lead time for C2555A.41.10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C2555A.41.10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






