Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C247-075-3AE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C247-075-3AE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C247-075-3AE
| Part No | C247-075-3AE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | HEATSINK FOR TO-247 WITH 3 CLIPS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package Cooled: | TO-247 |
|---|---|
| Attachment Method: | 3 Clips and PC Pin |
| Length: | 2.953" (75.00mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-247 Aluminum 2.5W @ 20°C Board Level, Vertical |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.710" (18.03mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | C |
| Width: | 1.500" (38.10mm) |
| Type: | Board Level, Vertical |
| Other Names: | C2470753AE |
| Material: | Aluminum |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 2.00°C/W @ 300 LFM |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 2.5W @ 20°C |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
Introduce
We can supply C247-075-3AE , send us a request quote to request C247-075-3AE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C247-075-3AE.The price and lead time for C247-075-3AE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C247-075-3AE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






