Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C-85X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C-85X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C-85X
| Part No | C-85X |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | FIXED IND 1.5H 10MA 70 OHM CHASS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | -20%, +50% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1.5H |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 1.250" (31.75mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 70 Ohm |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 10mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 1.5H Unshielded Wirewound Inductor 10mA 70 Ohm Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 120Hz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 2.125" L x 1.125" W (53.97mm x 28.58mm) |
| Series: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 237-1787 |
Introduce
We can supply C-85X , send us a request quote to request C-85X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C-85X.The price and lead time for C-85X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C-85X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





