Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZ-3RW825515-A2-S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BZ-3RW825515-A2-S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BZ-3RW825515-A2-S
| Part No | BZ-3RW825515-A2-S |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 20,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 113gf |
| Ingress Protection: | Splash Proof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 1.188" (30.2mm) |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Overtravel: | 0.172" (4.4mm) |
| Series: | BZ |
| Release Force: | 21gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 480-4703 BZ-3RW825515-A2-S-ND BZ3RW825515A2S |
| Differential Travel: | 0.060" (1.5mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply BZ-3RW825515-A2-S , send us a request quote to request BZ-3RW825515-A2-S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BZ-3RW825515-A2-S.The price and lead time for BZ-3RW825515-A2-S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BZ-3RW825515-A2-S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






