Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYT79X-600,127 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BYT79X-600,127 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BYT79X-600,127
| Part No | BYT79X-600,127 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 15A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 15A Through Hole TO-220FP |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.38V @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | BYT79-600 |
| Other Names: | 1740-1445 568-9758-5 568-9758-5-ND 934060593127 BYT79X-600 BYT79X-600,127-ND BYT79X-600-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 60ns |
Introduce
We can supply BYT79X-600,127 , send us a request quote to request BYT79X-600,127 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYT79X-600,127.The price and lead time for BYT79X-600,127 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BYT79X-600,127.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





