Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYC8-1200PQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BYC8-1200PQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BYC8-1200PQ
| Part No | BYC8-1200PQ |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | BYC8-1200PQ/TO-220AC/STANDARD MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 8A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.2V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 1200V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | 934072036127 |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 55ns |
Introduce
We can supply BYC8-1200PQ , send us a request quote to request BYC8-1200PQ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYC8-1200PQ.The price and lead time for BYC8-1200PQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BYC8-1200PQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






