Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BY448TAP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BY448TAP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BY448TAP
| Part No | BY448TAP |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE AVALANCHE 1.5KV 2A SOD57 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-57, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Avalanche |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | SOD-57 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Avalanche 1500V 2A Through Hole SOD-57 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.6V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 3µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 140°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1500V |
| Other Names: | BY448TAP-ND BY448TAPGITB |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2µs |
Introduce
We can supply BY448TAP , send us a request quote to request BY448TAP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BY448TAP.The price and lead time for BY448TAP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BY448TAP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





