Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BY133TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BY133TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BY133TA
| Part No | BY133TA |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO41 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1300V 1A Through Hole DO-41 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1300V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1300V |
| Other Names: | 1655-1707-1 |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply BY133TA , send us a request quote to request BY133TA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BY133TA.The price and lead time for BY133TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BY133TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





