Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BXR0110 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BXR0110 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BXR0110
| Part No | BXR0110 |
|---|---|
| Manufacturer | Conxall / Switchcraft |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON - 0.25A 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch Standard Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Square, Button |
| Switch Function: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 15.75mm² |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | BXR |
| Type: | Standard |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Red |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 250mA (AC) |
| Circuit: | - |
Introduce
We can supply BXR0110 , send us a request quote to request BXR0110 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BXR0110.The price and lead time for BXR0110 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BXR0110.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





